AMERICAJR NETWORK :: COACH'S CORNER PRO SHOP :: SAND CREEK RECORDS :: LIFE MADE EASY

:: DETROIT, MICHIGAN USA << >> LIVE STOCK TICKER :: MESSAGE BOARDS ::
 
 
 
 
 
 
 
 

AMERICAJR EMAIL

Email Login
Password
New users
sign up!

Detroit's Only FREE E-mail Provider

 

Find a Job
Keywords:
Location:
Job category:
 

SPONSOR

<< Entertainment >>

2011 Ford Arts, Beats & Eats
~~ OAKLAND COUNTY'S SUMMER FESTIVAL ~~

* 2011 Music Schedule of Performers *

 

DAY ONE: Friday, September 2, 2011

Michigan Lottery Stage

4:30 p.m. Royal Oak Marching Band
5:00 p.m. Saline Fiddlers
6:00 p.m. Devin Scillian & The Arizona Sun (Country)
7:30 p.m. Jessica Hernandez (Pop/Soul)
9:00 p.m. Dale Earnhardt Jr. Jr. (Indie/Alternative)
10:15 p.m. Panic at the Disco (Alternative Rock)

Budweiser Rock Stage

11:30 a.m. Matt Ratza (Alt Indie)
1:30p.m. The Earworms (Rock&Roll)
3:00p.m. The HandGrenades (Indie Rock)
4:30p.m. Joint Chiefs of Detroit (Pop Rock)
6:00p.m. Jay Jolley (Rock)
7:30p.m. The Hope Orchestra (Rock)
9:00p.m. Just Another Band From Detroit (Zappa Tribute)

Soaring Eagle Casino & Resort Americana Stage

11:00 a.m. Carl Henry (Blues)
12:30 p.m. Bull Halsey (Blues)
2:00 p.m. Cats & The Fiddler (Americana)
3:30 p.m. Candy Band (Pop)
5:00 p.m. Free Beer (Rock)
6:30 p.m. Julianne & The Rogues (Country)
8:00 p.m. Longneck Stranglers (Country)
9:30 p.m. Dr. Pocket (Rock)

Citizens Bank Cultural Stage

11:00 a.m. Living Tradition Yoga
12:30 p.m. Cliff Gracey (Singer-Songwriter)
2:00 p.m. Pete Fetters (Blues)
3:30 p.m. Sunny Side Up (Indie/Folk)
5:00 p.m. Rachael Davis (Singer-Songwriter)
6:30 p.m. Mosaic Singers
8:00 p.m. Stella (Americana)

Mirepoix Cooking School International Stage

11:30 a.m. Jazzercise
1:00 p.m. People Dancing (Global Water Dances)
2:30 p.m. "The Duel" Cooking Competition Second Round!
4:30 p.m. Deep See Sound System (Electronic Dub)
6:00 p.m. Pathe' Jassi (World Music)
7:30 p.m. October Babies (Upbeat Global Soul)
9:00 p.m. Orquestra La Inspiracion (Latin)

Ford Focus Alternative Stage

11:00 a.m. Cheyenne Goff (Pop/Rock)
12:30 p.m. Illy Mack (Alternative)
2:00 p.m. Phantasmagoria (Alternative)
3:30 p.m. Fawn (Indie Pop)
5:00 p.m. Robin Horlock (Pop)
6:30 p.m. The High Strung (Pop/Rock)
8:00 p.m. Otto Vector (Pop/Rock)
9:30 p.m. Killer Flamingos (Pop/Top 40)

Pepsi R&B/Jazz Stage Stage

11:00 a.m. Tricia Moore Jazz Quintet (Jazz)
12:30 p.m. Pamela Wise (Funk/Jazz)
2:00 p.m. Just Friends (Smooth Jazz/Funk)
3:30 p.m. O.T.I.S. (Space Funk)
5:00 p.m. David Gerald Band (Blues/Rock)
6:30 p.m. Valerie Barrymore & Foundation of Funk (R&B/Soul/Funk)
8:00 p.m. The Bugs Beddow Band (R&B/Classic Rock)
9:30 p.m. Larry Lee & The Back In the Day Band (R&B/Soul/Funk)

Made in Detroit Stage

11:00 a.m. Billy Brandt & Sarana Verlin (Rock)
1:00-5:00 Karaoke
5:00 p.m. School of Rock (Rock)
7:00 p.m. The Roachmen (Rock'n Funk)
9:00 p.m. Electronic DJs

U.S. Park Stagecrafters Theatre Stage

4:00 p.m. The DSRP Presents: "Access to Superstars" - Songwriting Symposium - Hosted by Stewart Francke
5:00 p.m. The Detroit School of Rock and Pop Music - What
5:30 p.m. The Detroit School of Rock and Pop Music - Define Loud
6:00 p.m. The Detroit School of Rock and Pop Music - Aminal
6:30 p.m. The Detroit School of Rock and Pop Music - 8 Mile Curve
7:00 p.m. The Detroit School of Rock and Pop Music - Relic
7:30 p.m. The Detroit School of Rock and Pop Music - Happy Hour

Oakland County Parks Kid Stage (Located in the Meijer Kids Zone)

11:30 a.m. Puppet Show: Rocky Dinosaur in Oz
Noon Cool Tricks & Funny Stuff
12:30 p.m. Ventriloquist Vikki Gasko
1:00 p.m. Meet and Greet with PBS Characters
1:30 p.m. Rosco the Clown
2:00 p.m. Puppet Theatre: 3 Little Pigs
2:30 p.m. Pure Imagination Magic Show
3:00 p.m. Meet and Greet with PBS Characters
3:30 p.m. Vikki's Wild & Funny Friends
4:00 p.m. Laugh it Up with Rosco
4:30 p.m. Puppet Show: Rocky Dinosaur in Oz
5:00 p.m. Meet and Greet with PBS Characters
5:30 p.m. Rosco the Clown
6:00 p.m. Dog Gone Mystery
6:30 p.m. Laugh it Up with Rosco
7:00 p.m. Puppet Show: 3 Little Pigs
7:30 p.m. Cool Tricks & Funny Stuff

Royal Oak Music Theatre Stage

5:30 p.m. to 6:30 p.m. StaggoLee
7:00 p.m. to 8:00 p.m. American Secrets
8:30 p.m. to 9:30 p.m. The Muggs
10:00 p.m. Goober & The Peas

 

 

DAY TWO: Saturday, September 3, 2011

Michigan Lottery Stage

10:00 a.m. ZUMBA DANCE WORLD RECORD ATTEMPT
4:00 p.m. Stuart Francke (Americana/Rock)
5:00 p.m. Beatlemania Live (Beatles Tribute)
7:00 p.m. Lou Gramm of Foriegner (Rock)
8:30 p.m. Saving Abel (Rock)
9:45 p.m. Bret Michaels (Rock)

Budweiser Rock Stage

11:00 a.m. Frankie D'angelo (Singer – Songwriter)
12:30 p.m. Zerapath (Rock)
2:00 p.m. Soul Hustler (Rock'n Soul)
3:30 p.m. Phantom Shakers (Rock-a-billy)
5:00 p.m. Dig A Phony (Beatles Tribute)
6:30 p.m. Rachel May & The Difficulties (Blues Rock'n Soul)
8:00 p.m. The Muggs (Motor City Rock)
9:30 p.m. The Howling Diablos (Funk'n Soul)

Soaring Eagle Casino & Resort Americana Stage

11:00 a.m. Jessica Ripka (Americana)
12:30 p.m. John Maison (Country)
2:00 p.m. Susan Calloway (Pop)
3:30 p.m. Barbara Payton (Rock)
5:00 p.m. Hounds Below (Alt/Indie)
6:30 p.m David Shelby (Country)
8:00 p.m. Black Irish (Rock)
9:30 p.m. Laith Al-Saadi (Blues)

Citizens Bank Cultural Stage

11:00 a.m. Living Tradition Yoga
12:30 p.m. Amanda Morgan (Singer-Songwriter)
2:00 p.m. Mosaic Singers (Singing Group)
3:30 p.m. John D Lamb (Singer-Songwriter)
5:00 p.m. Near/Tolias Duo (Flute & Guitar)
6:30 p.m Traeder (Singer-Songwriter)
8:00 p.m. La Chispa & Company (Flamenco/Dance)

Mirepoix Cooking School International Stage

11:30 a.m. Musique Noire (World/Jazz)
1:00 p.m. Ara Topouzian (Armenian/Middle Eastern)
3:00 p.m. Madame XD (Chinese)
5:00 p.m. Nadanta Indian Dancers (Dance of India)
7:00 p.m. The Nomads (World Fusion)
9:00 p.m. Polish Muslims (Polka Rock)

Ford Focus Alternative Stage

11:00 a.m. Headlights Over Hills (Alternative)
12:30 p.m. Gia Warner ( Rock)
2:00 p.m. Michael Bermudez (Pop/Rock)
3:30 p.m. E.R. (Alternative)
5:00 p.m. Gasoline Gypsy (Indie Rock)
6:30 p.m. JIVA (Alternative)
8:00 p.m. Eliza Neals ( Rock Soul)
9:30 p.m. Bear Lake (Indie Rock)

Pepsi R&B/Jazz Stage Stage

11:00 a.m. Rick Matle Trio (Jazz & Jazz Funk)
12:30 p.m. Torch With A Twist (Vaudeville/Burlesque)
2:00 p.m. Yancyy (Smooth Jazz/Funk)
3:30 p.m. Rev. Marc Falconberry (Blues/Rock)
5:00 p.m. Nadir (Soul/Rock)
6:30 p.m. The Chunky Funk Band (Blues/Rock)
8:00 p.m. Priscilla Price (R&B/Soul)
9:30 p.m. Thornetta Davis (R&B/Soul/Blues)

Made in Detroit Stage

11:00 a.m. Maggie McCabe (Americana)
1:00-5:00 Karaoke
5:00 School of Rock (Rock)
7:00 James & Bobby (Rock'n Funk)
9:00 Electronic DJs

Oakland County Parks Kid Stage (Located in the Meijer Kids Zone)

12pm-3pm Radio Disney!
3:00 p.m. Meet and Greet with PBS Characters
3:30 p.m. Cool Tricks & Funny Stuff
4:00 p.m. Puppet Show: Punch & Judy
4:30 p.m. Mysterious Illusions
5:00 p.m. Meet and Greet with PBS Characters
5:30 p.m. Pure Imagination Magic Show
6:00 p.m. Puppet Show: Jo-Jo Fish
6:30 p.m. Mysterious Illusions
7:00 p.m. Puppet Show: Punch & Judy
7:30 p.m. Cool Tricks & Funny Stuff

U.S. Park Stagecrafters Theatre Stage

2:00 p.m. Stagecrafters' Kid's Improv Theatre
3:00 p.m. The DSRP Presents: "Access to Superstars" - Beginning Drums 101 with Jason Gittinger of The Mega 80's
4:00 p.m. The Detroit School of Rock and Pop Music - Aminal
4:30 p.m. The Detroit School of Rock and Pop Music - Rise of the Zebra
5:00 p.m The Detroit School of Rock and Pop Music - NSB
5:30 p.m. The Detroit School of Rock and Pop Music - Define Loud
6:00 p.m. The DSRP Presents: “Access to Superstars”- Hip Hop 101 with DJ Invisible and Brilliance
7:00 p.m. Stagecrafters' Camp Rock
7:30 p.m. Stagecrafters' Camp Rock

Royal Oak Music Theatre Stage

12:30 p.m. to 1:30 p.m. Wally Dogger
2:00 p.m. to 5:00 p.m. Footloose Dance Contest judged by Kenny Wormald and Craig Brewer
5:30 p.m. to 6:30pm The Gelheads
7:00 p.m. to 8:00 p.m. Doop & the Inside Outlaws
8:30 p.m. to 9:30 p.m. Taddy Porter
10:00 p.m. Ty Stone

 

 

DAY THREE: Sunday, September 4, 2011

Michigan Lottery Stage

8:30 a.m. Church Service and Performace featuring Peak
4:00 p.m. Alexander Zonjic & The Motor City Horns (Jazz)
6:00 p.m. Starship featuring Mickey Thomas (Rock)
8:00 p.m. Hunter Hayes (Country)
9:30 p.m. Vince Gill (Country)

Budweiser Rock Stage

11:00 a.m. Orbis (Alt Rock)
12:30 p.m. Bus 21 (Alt Pop)
2:00 p.m. True Grit (Rock & Roll)
3:30 p.m. House Phone (Rock)
5:00 p.m. Crooked Joint (Rock & Roll)
6:30 p.m. Citizen Zero (Alt Rock)
8:00 p.m. Amy Gore & Her Valentines (Detroit Rock Royalty)
9:30 p.m. The Twistin Tarantulas (Rock-a-billy)

Soaring Eagle Casino & Resort Americana Stage

11:00 a.m. Cass Dufrin (Americana)
12:30 p.m. Saturday (Rock)
2:00 p.m. TJ Kelly (Country)
3:30 p.m. American Mars (Americana)
5:00 p.m. Dutch Pink (Rock)
6:30 p.m. Back Forty (Funk
8:00 p.m. Trip N' Dixie (Rock)
9:30 p.m. Orbitsuns (Rockabilly)

Citizens Bank Cultural Stage

11:00 a.m. Rude Dog (Folk)
12:30 p.m. SC Strings (Classical)
2:00 p.m. Song Of The Lakes (Great Lakes World Music)
3:30 p.m. Golden Rain Ensemble (Marimba Quartet)
5:00 p.m. LVNMUZIQ (Urban/Folk)
6:30 p.m. Teddy Richards (IndieAcoustic)
8:00 p.m. Jan Krist (Singer-Songwriter)

Mirepoix Cooking School International Stage

11:30 a.m. Jazzercise
1:00 p.m. Monsieur Guillaume & The Zydeco Hep Cats (Arcadian)
2:30 p.m. "The Duel" Cooking Competition Final Round!
4:30 p.m. The Wild Sullies (World Rock)
6:00 p.m. La Chispa & Company (Flamenco)
7:30 p.m. Roots Vibration (Caribbean)
9:00 p.m. Violao Featuring Sean Blackman (Brazilian Jazz/Funk)

Ford Focus Alternative Stage

11:00 a.m. Urban Nomads ( Rock)
12:30 p.m. The Sights ( Rock)
2:00 p.m. I Love Lightning Bugs (Alternative)
3:30 p.m. Call Marvin (Alternative)
5:00 p.m. Half Light Music ( Rock)
6:30 p.m. 60 Second Crush ( Rock/Punk)
8:00 p.m. The Infatuations (Pop/Rock/Funk)
9:30 p.m. Dirty Americans (Modern Rock)

Pepsi R&B/Jazz Stage Stage

11:00 a.m. Paul Miles (Blues)
12:30 p.m. Peak (Christian Rock)
2:00 p.m. T Money Greens Roadwork (R&B/Soul/Funk)
3:30 p.m. Bobby Murray Band (Blues)
5:00 p.m. Charles & Gwen Scales (R&B/Soul/Jazz)
6:30 p.m. The Zamar Jazz Band (Smooth Jazz)
8:00 p.m. Inohs Sivad (R&B/Soul/Jazz)
9:30 p.m. Hotsauce (Modern Pop/R&B)

Made in Detroit Stage

11:00 a.m. Sugar Snaps (Jazz)
1:00-5:00 Karaoke
5:00 p.m. School of Rock (Rock)
7:00 p.m. The Roachmen (Rock'n Funk)
9:00 p.m. Electronic DJs

Oakland County Parks Kid Stage (Located in the Meijer Kids Zone)

11:00 a.m. Ventriloquist Vikki Gasko
11:30 a.m. Pure Imagination Magic Show
12:00 p.m. Kid's Music Concert
12:30 p.m. Mysterious Illusions
1:00 p.m. Meet and Greet with PBS Characters
1:30 p.m. Rosco the Clown
2:00 p.m. Dog Gone Mystery
2:30 p.m. Cool Tricks & Funny Stuff
3:00 p.m. Meet and Greet with PBS Characters
3:30 p.m. Mysterious Illusions
4:00 p.m. Harpbeat's Musical Revue
4:30 p.m. Laugh It Up With Rosco
5:00 p.m. Meet and Greet with PBS Characters
5:30 p.m. Pure Imagination Magic Show
6:00 p.m. Vikki's Wild & Funny Friends
6:30 p.m. Rosco the Clown
7:00 p.m. Kid's Music Concert
7:30 p.m. Cool Tricks & Funny Stuff

U.S. Park Stagecrafters Theatre Stage

2:00 p.m. The Detroit School of Rock and Pop Music - Blue Mojo
2:30 p.m. The Detroit School of Rock and Pop Music - 2 A.M.
3:00 p.m. The Detroit School of Rock and Pop Music - What
3:30 p.m. The Detroit School of Rock and Pop Music - Because We Rock
4:00 p.m. The Detroit School of Rock and Pop Music CD RELEASE PARTY – “On Record Volume 1” – ALL DSRP BANDS

Royal Oak Music Theatre Stage

12:30 p.m. to 1:30 p.m. The Romeo Flynns
2:00 p.m. to 3:00 p.m. Pasman’s Super Session
3:30 p.m. to 4:30 p.m. The Barbara Payton Band
5:00 p.m. to 6:00 p.m. Salem Witchcraft
6:30 p.m. to 7:30 p.m. The Look
8:00 p.m. to 9:30 p.m. SRC
10:00 p.m. Lukas Nelson

 

 

DAY FOUR: Monday, September 5, 2011

Michigan Lottery Stage

2:30 p.m. Tom Tom Club (Synthpop)
4:00 p.m. Big Bad Voodoo Daddy (Swing)
5:30 p.m. Psychedelic Furs (Alternative Rock)
7:30 p.m. George Clinton and the Parliament Funkadelic (Funk)

Budweiser Rock Stage

11:00 a.m. The Basement Band (Folk Rock)
12:30 p.m. The Insyderz (Punk/Ska)
2:00 p.m. DUENDE! (Rock)
3:30 p.m. Grievous Angel (Americana Rock)
5:00 p.m. Great Divide (Blues Rock'n Soul)
6:30 p.m. The Jill Jack Band (Folk Rock)
8:00 p.m. The Reefermen (Funk'n Rock)

Soaring Eagle Casino & Resort Americana Stage

11:00 a.m. Some Velvet Evening (Country)
12:30 p.m. Motor Honey (Rock)
2:00 p.m. Taylor Fernandez (Pop)
3:30 p.m. Bill Bynum & Co (Americana)
5:00 p.m. Misty Lyn & The Big Beautiful (Americana)
6:30 p.m. Gunnar & The Grizzly Boys (Country)
8:00 p.m. Persuasion (Straight up PARTY!)

Citizens Bank Cultural Stage

11:00 a.m. Ninos de COMPAS (Mariachi/Dancing)
12:30 p.m. Jeff Scott (Singer-Songwriter)
2:00 p.m. Pentacle Brass Quintet (Classical)
3:30 p.m. Urban Prairie (Americana)

Mirepoix Cooking School International Stage

11:30 a.m. RaionTaiko (Japanese Drum)
1:30 p.m. Kidz Klez of Michigan (Klezmer)
3:30 p.m. Omowale Cultural Society (African Drum & Dance)
5:30 p.m. Sumkali (Music of India)
7:30 p.m. Blackthorn (Celtic)

Ford Focus Alternative Stage

11:00 a.m. Julie Haven (Pop/Rock)
12:30 p.m. Switchline (Alternative)
2:00 p.m. Shoe (Indie Rock)
3:30 p.m. Brae (Indie Rock)
5:00 p.m. Carolyn Striho Group (Pop)
6:30 p.m. The Cult Heroes (Rock)
8:00 p.m. Amp Fiddler (Electric Funk/Soul)

Pepsi R&B/Jazz Stage Stage

11:00 a.m. The Swank Club (R&B/Pop/Jazz)
12:30 p.m. Siloam Pool (Smooth Jazz/Funk)
2 :00 p.m. Dave Sharp's Secret Seven (Latin Jazz)
3:30 p.m. Kira Frabotta Quartet (Retro Swing)
5:00 p.m. Alina Morr & Urban Tropical (Urban Jazz)
6:30 p.m. Sheila Landis featuring Rick Matle (Jazz)
8:00 p.m. Tumbao Bravo (Latin Jazz)

Made in Detroit Stage

11:00 a.m. Austin Scott (Country)
1:00-5:00 Karaoke
5:00 p.m. School of Rock (Rock)
7:00 p.m. Shockwave (Rock)

Oakland County Parks Kid Stage (Located in the Meijer Kids Zone)

11:30am Cool Tricks & Funny Stuff
12:00 p.m. Harpbeat's Musical Revue
12:30 p.m. Mysterious Illusions
1:00 p.m. Meet and Greet with PBS Characters
1:30 p.m. Pure Imagination Magic
2:00 p.m. Kid's Music Concert
2:30 p.m. Mysterious Illusions
3:00 p.m. Meet and Greet with PBS Characters
3:30 p.m. Magic with Randy
4:00 p.m. Harpbeat's Musical Revue
4:30 p.m. Cool Tricks & Funny Stuff
5:00 p.m. Meet and Greet with PBS Characters

Royal Oak Music Theatre Stage

12:00 p.m. to 1:00 p.m. Paulina Jayne
1:30 p.m. to 2:30 p.m. Alan Turner
3:00 p.m. to 4:00 pm Redhill
4:30 p.m. to 5:30 p.m. Centerville
6:00 p.m. to 7:00 p.m. Annabelle Road
7:30 p.m. Jason Jones


Source: www.artsbeatseats.com

 

::: RETURN TO OUR COVERAGE OF 2011 ARTS, BEATS & EATS :::

 


Arts, Beats & Eats celebrates its thirteenth year this Labor Day Weekend with new events, activities and surprises for our unique festival of art, music, food and family fun. We are especially proud that our Health Plus Art Fair is ranked 7th in the United States by Art Fair Source Book. The music line-up will be stellar, and we are looking forward to great performances, especially on the Michigan Lottery Stage.

 

 

 

  Your Ad Here

 

 

BACK TO THE AMERICAJR ONLINE HOMEPAGE

Copyright © 2010 AmericaJR.com. All Rights Reserved.
Unauthorized duplication or use of Text, Photos, Videos, Site Template, Graphics and or Site Design is Prohibited by Federal and International laws. See our Notice/Disclaimer.

AMERICAJR NETWORK :: COACH'S CORNER PRO SHOP :: SAND CREEK RECORDS :: LIFE MADE EASY