AMERICAJR NETWORK :: COACH'S CORNER PRO SHOP :: SAND CREEK RECORDS :: LIFE MADE EASY

:: DETROIT, MICHIGAN USA << >> LIVE STOCK TICKER :: MESSAGE BOARDS ::
 
 
 
 
 
 
 
 

AMERICAJR EMAIL

Email Login
Password
New users
sign up!

Detroit's Only FREE E-mail Provider

 

Find a Job
Keywords:
Location:
Job category:
 

SPONSOR

<< Entertainment >>

2012 Ford ARTS, BEATS AND EATS
~~ OAKLAND COUNTY'S SUMMER FESTIVAL ~~

* 2012 Music Schedule of Performers *

 

DAY ONE: Friday, August 31, 2012

Michigan Lottery Stage

5:30 p.m. Stewart Francke (Singer/Songwriter)
7:00 p.m. Sean Forbes (Hip-Hop/Rap)
8:00 p.m. Mayer Hawthorne & The County (Soul)
10:00 p.m. G Love & Special Sauce (Alternative)

Citizens Bank Cultural/Acoustic Stage

11:00 a.m. Maggie McCabe (Americana)
12:30 p.m. Cliff Gracey (Singer/Songwriter)
2:00 p.m. Near – Ayoub (Flute & Guitar)
3:30 p.m. Kate Monaghan (Indie/Folk)
5:00 p.m. Garrett Borns (Alternative Pop)
6:30 p.m. Detroit Saxophone Quartet
8:00 p.m. The Hope Orchestra (Acoustic Rock)

Soaring Eagle Casino & Resort Americana Stage

11:00 a.m. Teddy Richards (Indie/Acoustic)
12:30 p.m. Dragon Wagon (Bluegrass)
2:00 p.m. Saturday (Rock)
3:30 p.m. Detroit Ditch Diggers (Alternative Country)
5:00 p.m. Candy Band (Pop)
6:30 p.m. Whistle Stop Review (Americana)
8:00 p.m. Back Forty (Funkgrass)
9:30 p.m. Persuasion (Pop)

Ford Escape Alternative Stage

11:00 a.m. Sean Z (Pop Rock)
12:30 p.m. Collin Sylvester (Alternative)
2:00 p.m. A Day’s Ride (Rock)
3:30 p.m. Chase Engel Band (Alternative)
5:00 p.m. Joe Hertler & The Rainbow Seekers (Alternative)
6:30 p.m. Jiva (Alternative)
8:00 p.m. Otto Vector (Pop Rock)
9:30 p.m. Killer Flamingos (Pop)

International Stage

11:30 a.m. Roots Vibration (Carribbean)
1:30 p.m. Milan - Music for Grasshoppers (Experiential)
3:30 p.m. The Moxie Strings (Celtic)
5:00 p.m. Deep See Sound System (Electronic Dub)
7:00 p.m. Harper & The Midwest Kind (World Rock)
9:00 p.m. A Night At The Tropicana (Afro-Cuban)

Budweiser Rock Stage

11:30 a.m. Detroit School of Rock and Pop Music (Rock)
1:00 p.m. These Charming Men (Rock/Pop)
3:00 p.m. Names Unlisted (Rock)
4:30 p.m. Zerapath (Rock)
6:00 p.m. Bus 21 (Alternative Pop)
7:30 p.m. Carolyn Striho Group (Pop)
9:30 p.m. Mayaeni (Rock/Soul)

Pepsi R&B/Jazz Stage

11:00 a.m. Tricia Moore Quartet
12:30 p.m. The Swank Club (Caribbean/Pop/Jazz)
2:00 p.m. Partners in Time (InstrumentalJazz/R&B)
3:30 p.m. Dymond Harding (Pop R&B)
5:00 p.m. T Money Greens Roadwork (R&B/Soul/Funk)
6:30 p.m. O.T.I.S. (Out There In Space) (Space Funk)
8:00 p.m. Priscilla Price (R&B/Soul)
9:30 p.m. Larry Lee & The Back In the Day Band (R&B/Soul/Funk)

Made in Detroit Stage

11:00 a.m. Billy & Sarana (Americana)
1:00 p.m. "Detroit’s Got Talent" Karaoke
5:00 p.m. School of Rock Rochester (Rock)
7:00 p.m. The Roachmen (Rock'n Funk)
9:00 p.m. Electronic Music by Ataxia

Oakland County Parks Kid Stage (Located in the Meijer Kids Zone)

11:00 a.m. Puppet Show: Billy Goats Gruff
11:30 a.m. Chautauqua Express Concert
12:00 noon Cool Tricks & Funny Stuff
12:30 p.m. Chautauqua Express Concert
1:00 p.m. Rosco the Clown
1:30 p.m. Puppet Show: Punch & Judy
2:00 p.m. Detroit School of Rock and Pop Music
4:00 p.m. Laugh it Up with Rosco
4:30 p.m. Chautauqua Express Concert
5:00 p.m. Ventriloquist Vikki Green
5:30 p.m. Pure Imagination Magic Show
6:00 p.m. Rosco the Clown
6:30 p.m. Chautauqua Express Concert
7:00 p.m. Vikki's Wild & Funny Friends
7:30 p.m. Laugh it Up with Rosco
8:00 p.m. Cool Tricks & Funny Stuff

 

 

DAY TWO: Saturday, September 1, 2012

Michigan Lottery Stage

9:30 a.m. Casual Smile (Cover Band)
11:00 a.m. Zumbathon Celebration (Zumba Class)
5:00 p.m. 50 Amp Fuse (Cover Band)
7:00 p.m. Beatlemania Live (Beatles Cover)
9:30 p.m. REO Speedwagon (Soft Rock)

Citizens Bank Cultural/Acoustic Stage

11:00 a.m. Suzuki Royal Oak (Classical)
12:30 p.m. Those Willows (Indie/Folk)
2:00 p.m. Motor City Brass Quintet
3:30 p.m. Britney Stoney (Neo Soul)
5:00 p.m. Near Wind Quartet
6:30 p.m. Frankie D'Angelo (Singer/Songwriter)
8:00 p.m. The Marvins (Singer/Songwriters)

Soaring Eagle Casino & Resort Americana Stage

11:00 a.m. Kaylyn Pace Band (Country)
12:30 p.m. Casual Smile (Classic Rock)
2:00 p.m. The Chunky Funk Band (Rock'n Pop)
3:30 p.m. Saint Cecelia (Blues Rock)
5:00 p.m. Big Pappa & The Machine (Rockin’ Soul)
6:30 p.m Julianne & The Rogues (Country)
8:00 p.m. Longneck Strangler (Country)
9:30 p.m. Annabelle Road (Country)

Ford Escape Alternative Stage

11:00 a.m. Josh Smith (Alternative Pop)
12:30 p.m. Urban Nomads (Rock)
2:00 p.m. Tom Butwin (Alternative)
3:30 p.m. The Orange Marsupials (Pop/Rock/Funk)
5:00 p.m. Brae (Alternative)
6:30 p.m. The Hounds Below (Alternative)
8:00 p.m. The Sights (Classic Rock)
9:45 p.m. Dirty Americans (Modern Rock)

International Stage

11:30 a.m. Detroit Shimmy (Belly Dancers)
1:30 p.m. Ara Topouzian (Middle Eastern)
3:30 p.m. Special Exhibition form Jazzercise Royal Oak Fitness Center
5:00 p.m. Indian Beats (Music Of India)
7:00 p.m. La Chispa & Company (Flamenco/Dance)
9:00 p.m. Polish Muslims (Polka Rock)

Budweiser Rock Stage

11:00 a.m. Detroit School of Rock and Pop Music (Rock)
12:30 p.m. The Blue Pigs (Rock)
2:00 p.m. Dig A Phony (Beatles Cover Band)
3:30 p.m. Soul Core (Rock)
5:00 p.m. The Cult Heroes (Rock)
6:30 p.m. Citizen Zero (Alternative)
8:00 p.m. Broadzilla (Hard Rock Chicks)
9:30 p.m. The Howling Diablos (Funk'n Soul)

Pepsi R&B/Jazz Stage

11:00 a.m. Rick Matle Trio (Jazz/Funk)
12:30 p.m. Dal Bouey (Hi-Energy Dance Variety)
2:00 p.m. Torch With a Twist (Family-Friendly Vaudeville/Burlesque)
3:30 p.m. Katrina Carson (R&B)
5:00 p.m. J. Canady and The Soul Nyce Band (Neo Soul/R&B)
6:30 p.m. The Zamar Jazz Band (Smooth Jazz)
8:00 p.m. Soul Preacha's feat. Marcus Cole & Mark A'lleven (Soul/R&B)
9:30 p.m. Thornetta Davis (R&B/Soul/Blues)

Made in Detroit Stage

11:00 a.m. Whistler's Muthers (Blues/Rock)
12:00 noon Amanda Morgan (Pop/Acoustic)
1:00 p.m. "Detroit’s Got Talent" Karaoke
5:00 p.m. School of Rock Rochester (Rock)
7:00 p.m. The Roachmen (Rock'n Funk)
9:00 p.m. Electronic Music by Ryan Richards

Oakland County Parks Kid Stage (Located in the Meijer Kids Zone)

11:00 a.m. Pure Imagination Magic
11:30 a.m. Puppet Show: Jo-Jo Fish
12:00 noon Radio Disney
2:00 p.m. Detroit School of Rock and Pop Music
4:00 p.m. Mysterious Illusions
4:30 p.m. Chautauqua Express Concert
5:00 p.m. Cool Tricks & Funny Stuff
5:30 p.m. Puppet Show: Punch & Judy
6:00 p.m. Magic with Randy
6:30 p.m. Puppet Show: Jo-Jo Fish
7:00 p.m. Pure Imagination Magic
7:30 p.m. Chautauqua Express Concert
8:00 p.m. Cool Tricks & Funny Stuff

 

 

DAY THREE: Sunday, September 2, 2012

Michigan Lottery Stage

4:00 p.m. Kelleigh Bannen (Country/Soul)
5:00 p.m. High Valley (Country)
6:00 p.m. Travis Tritt (Country)
8:00 p.m. The Dunwells (Acoustic Rock)
9:30 p.m. The Guess Who (Rock)

Citizens Bank Cultural/Acoustic Stage

11:00 a.m. The Autumn Olives (Indie)
12:30 p.m. Jan Krist & Jim Bizer (Singer/Songwriters)
2:00 p.m. Near – Rottenburg Duo (Flute & Guitar)
3:30 p.m. John D Lamb (Singer/Songwriter)
5:00 p.m. Golden Rain (Marimbas)
6:30 p.m. Cecilia St. King (Peace Troubador)
8:00 p.m. Michele Ramo (Classical Guitar Trio)

Soaring Eagle Casino & Resort Americana Stage

11:00 a.m. Cass Dufrin (Folk/Rock)
12:30 p.m. The Robin Moore Band (Roots)
2:00 p.m. Joey Vee (Country)
3:30 p.m. Waycross Georgia Farmboys (Alternative Pop)
5:00 p.m. American Mars (Americana)
6:30 p.m. Doop & The Inside Outlaws (Alternative Country)
8:00 p.m. Trip N' Dixie (Rock)
9:30 p.m. Gunnar & The Grizzly Boys (Country)

Ford Escape Alternative Stage

11:00 a.m. Abigail Stauffer (Singer/Songwriter)
12:30 p.m. I Love Lightning Bugs (Alternative)
2:00 p.m. Wally Dogger (Alt Pop)
3:30 p.m. Julie Haven (Alternative)
5:00 p.m. Michael Bermudez (Pop/Rock)
6:30 p.m. Call Marvin (Alternative)
8:00 p.m. Half Light Music (Alternative)
9:30 p.m. The Infatuations (Pop/Rock/Funk)

International Stage

9:30 a.m. Arise! Worship with Royal Oak First United Methodist Church
11:30 a.m. Monsieur Guillaume & The Zydeco Hep Cats
1:30 p.m. Nadanta Indian Dancers
3:30 p.m. Special Exhibition form Jazzercise Royal Oak Fitness Center
5:00 p.m. Shangrila (Chinese)
7:00 p.m. RaionTaiko (Japanese Drum)
9:00 p.m. Sin Hielo (Latin/Jazz/Rock)

Budweiser Rock Stage

11:00 a.m. Detroit School of Rock and Pop Music (Rock)
12:30 p.m. Jeff Scott (Folk/Rock)
2:00 p.m. Remainder 5 (Eclectic)
3:30 p.m. Rock It Science (Pop/Rock)
5:00 p.m. Kaleido (Rock/Pop)
6:30 p.m. The Ruiners (Motor City Rock)
8:00 p.m. Amy Gore & Her Valentines (Detroit Rock Royalty)
9:30 p.m. The Twistin’ Tarantulas (Rock-a-Billy)

Pepsi R&B/Jazz Stage

11:00 a.m. Paul Miles (Blues)
12:30 p.m. Big Ray and the Motor City Kings (Blues/Soul/Motown)
2:00 p.m. Rev. Marc Falconberry (Blues/Rock)
3:30 p.m. Bobby Murray Band (Blues)
5:00 p.m. The Bugs Beddow Band (R&B/Classic Rock)
6:30 p.m. Yancyy (Smooth Jazz/Funk)
8:00 p.m. Inohs Sivad & Friends (R&B/Soul/Jazz)
9:30 p.m. Hotsauce (Modern Pop/R&B)

Made in Detroit Stage

11:00 a.m. The After Party (Pop)
1:00 p.m. "Detroit’s Got Talent" Karaoke
5:00 p.m. School of Rock Rochester (Rock)
7:00 p.m. The Roachmen (Rock'n Funk)
9:00 p.m. Electronic Music by Secrets

Oakland County Parks Kid Stage (Located in the Meijer Kids Zone)

11:00 a.m. Pure Imagination Magic Show
11:30 a.m. Mysterious Illusions
12:00 noon Puppet Show: King's Dinner
12:30 p.m. Rosco the Clown
1:00 p.m. Ventriloquist Vikki Green
1:30 p.m. Puppet Show: Billy Goats Gruff
2:00 p.m. Detroit School of Rock and Pop Music
4:00 p.m. Laugh It Up With Rosco
4:30 p.m. Vikki's Wild & Funny Friends
5:00 p.m. Magic with Randy
5:30 p.m. Harpbeat Music Concert
6:00 p.m. Pure Imagination Magic Show
6:30 p.m. Dog gone Mystery
7:00 p.m. Rosco the Clown
7:30 p.m. Splash-Tastic Musical Revue
8:00 p.m. Cool Tricks & Funny Stuff

 

DAY FOUR: Monday, September 3, 2012

Michigan Lottery Stage

4:00 p.m. Kelleigh Bannen (Country/Soul)
5:00 p.m. High Valley (Country)
6:00 p.m. Travis Tritt (Country)
8:00 p.m. The Dunwells (Acoustic Rock)
9:30 p.m. The Guess Who (Rock)

Citizens Bank Cultural/Acoustic Stage

11:00 a.m. LVNMUSIQ (Urban/Folk)
12:30 p.m. SC Strings (Classical)
2:00 p.m. Song of the Lakes
3:15 p.m. MJ "Rock Steady" Stedman (Singer/Songwriter)
4:00 p.m. Stella (Americana)

Soaring Eagle Casino & Resort Americana Stage

11:00 a.m. Motor Honey (Rock)
12:30 p.m. Taylor Fernandez (Pop)
2:00 p.m. FIG (Rock)
3:30 p.m. David Shelby (Country)
5:00 p.m. Dutch Pink (Rock)
6:30 p.m. Barbara Payton (Rock)
8:00 p.m. Orbitsuns (Rockabilly)

Ford Escape Alternative Stage

11:00 a.m. Cheyenne Goff (Pop/Rock)
12:30 p.m. Gasoline Gypsy (Indie/Rock)
2:00 p.m. Joe Jaber and The Last Divide (Rock)
3:30 p.m. Gia Warner (Rock)
5:00 p.m. Royal Hoax (Alternative)
6:30 p.m. 60 Second Crush (Rock)
8:00 p.m. Eliza Neals (Rock, Soul)

International Stage

10:00 a.m. Yoga Rocks presented by the Yoga Shelter (Yoga class)
11:30 a.m. Raices Mexicanas (Dance of Mexico)
1:30 p.m. Kidz Klez of Michigan (Klezmer)
3:30 p.m. Dr Pocket (Global Funk)
5:30 p.m. The Wild Sullys (World Rock)
7:30 p.m. Zap Toro (World Urban)

Budweiser Rock Stage

11:00 a.m. Detroit School of Rock and Pop Music (Rock)
12:30 p.m. The Blue Collar Boys
2:00 p.m. Soul Hustler (Rock'n Soul)
3:30 p.m. Billy's Basement Band (Americana Rock)
5:00 p.m. Pasman's Super Session (Blues /Rock)
6:30 p.m. The Jill Jack Band (Folk Rock)
8:00 p.m. The Reefermen (Funk'n Rock)

Pepsi R&B/Jazz Stage

11:00 a.m. Gwenyth Hayes (Soul/Jazz)
12:30 p.m. Tumbao Bravo (Latin Jazz)
2:00 p.m. Dave Sharp's Secret Seven (Latin & World Jazz)
3:30 p.m. The Brothers Groove (Jazz/Funk/Blues/Soul)
5:00 p.m. Sheila Landis featuring Rick Matle (Jazz)
6:30 p.m. Charles & Gwen Scales (R&B/Soul/Jazz)
8:00 p.m. Laith al Saadi (Blues Rock)

Made in Detroit Stage

11:00 a.m. The Delta Twins (Blues/Rock)
12:00 p.m. After Dark Amusement Park
1:00 p.m. "Detroit’s Got Talent" Karaoke
5:00 p.m. School of Rock Rochester (Rock)
7:30 p.m. Shockwave (Rock)

Oakland County Parks Kid Stage (Located in the Meijer Kids Zone)

11:00 a.m. Cool Tricks & Funny Stuff
11:30 a.m. Magic with Randy
12:00 noon Harpbeat's Musical Revue
12:30 p.m. Pure Imagination Magic
1:00 p.m. Kid's Music Concert
1:30 p.m. Mysterious Illusions
2:00 p.m. Detroit School of Rock and Pop Music
4:00 p.m. Cool Tricks & Funny Stuff
4:30 p.m. Splash-Tastic Musical Revue
5:00 p.m. Magic with Randy
5:30 p.m. Harpbeat Music Concert
6:00 p.m. Mysterious Illusions


Source: www.artsbeatseats.com

 

::: RETURN TO OUR COVERAGE OF 2012 ARTS, BEATS & EATS :::

 


Arts, Beats & Eats celebrates its thirteenth year this Labor Day Weekend with new events, activities and surprises for our unique festival of art, music, food and family fun. We are especially proud that our Health Plus Art Fair is ranked 7th in the United States by Art Fair Source Book. The music line-up will be stellar, and we are looking forward to great performances, especially on the Michigan Lottery Stage.

 

 

 

  Your Ad Here

 

 

BACK TO THE AMERICAJR ONLINE HOMEPAGE

Copyright © 2012 AmericaJR.com. All Rights Reserved.
Unauthorized duplication or use of Text, Photos, Videos, Site Template, Graphics and or Site Design is Prohibited by Federal and International laws. See our Notice/Disclaimer.

AMERICAJR NETWORK :: COACH'S CORNER PRO SHOP :: SAND CREEK RECORDS :: LIFE MADE EASY