AMERICAJR NETWORK :: COACH'S CORNER PRO SHOP :: SAND CREEK RECORDS :: LIFE MADE EASY

:: DETROIT, MICHIGAN USA << >> LIVE STOCK TICKER :: MESSAGE BOARDS ::
 
 
 
 
 
 
 
 

COPYRIGHT

© 2013 AmericaJR.com.
All Rights Reserved.

Unauthorized duplication or use of Text, Photos, Videos, Site Template, Graphics and or Site Design is Prohibited by Federal and International laws. See our Notice/Disclaimer and Privacy Policy.
 

AMERICAJR EMAIL

Email Login
Password
New users
sign up!

Detroit's Only FREE E-mail Provider

 

Find a Job
Keywords:
Location:
Job category:
 

SPONSOR

 

 

<< Entertainment >>

Television Award Shows

40th Annual Daytime Emmy Awards

Nominees List

Programming Note: June 16, 2013 on HLN

SOURCE: http://www.emmyonline.org/

Outstanding Drama Series Outstanding Children's Animated Series
  • The Bold and the Beautiful (CBS)
  • Days of Our Lives (NBC)
  • General Hospital (ABC)
  • One Life to Live (ABC)
  • The Young and the Restless (CBS)
  • Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness (Nickelodeon)
  • Penguins of Madagascar (Nickelodeon)
  • Robot and Monster (Nickelodeon)
  • Teenage Mutant Ninja Turtles (Nickelodeon)
  • WordGirl (PBS)
Outstanding Children's Series Outstanding Pre-School Animated Program
  • The Aquabats! Super Show! (The HUB)
  • Everyday Health
  • R.L. Stine's The Haunting Hour The Series (The HUB)
  • SciGirls (PBS)
  • Bubble Guppies (Nickelodeon)
  • Dinosaur Train (PBS)
  • Disney Jake and the Never Land Pirates (Disney Channel)
  • Justin Time (Sprout)
Outstanding Culinary Program Outstanding Game Show
  • Best Thing I Ever Made (Food)
  • Bobby Flay's Barbecue Addiction (Food)
  • Giada At Home (Food)
  • Recipe Rehab
  • Trisha's Southern Kitchen (Food)
  • Cash Cab (Discovery)
  • Family Feud
  • Jeopardy!
  • Let's Make a Deal (CBS)
  • The Price Is Right (CBS)
  • Who Wants To Be A Millionaire
Outstanding Legal/Courtroom Program Outstanding Lifestyle Program
  • Judge Judy
  • Last Shot with Judge Gunn
  • The People's Court
  • CAPTURE w/ Mark Seliger (YouTube)
  • Home & Family (Hallmark)
  • HOOKED UP w/ Tom Colicchio (YouTube)
  • The Martha Stewart Show (Hallmark)
  • My Generation (PBS)
  • This Old House (PBS)
Outstanding Morning Program Outstanding Pre-School Children's Series
  • CBS Sunday Morning (CBS)
  • Good Morning America (ABC)
  • Today Show (NBC)
  • The Fresh Beat Band (Nickelodeon)
  • Pajanimals (NBC)
  • Sesame Street (PBS)
Outstanding Special Class Animated Program Outstanding Special Class Series
  • Dan Vs. (The HUB)
  • The Legend of Korra (Nickelodeon)
  • Star Wars: The Clone Wars (Cartoon)
  • Made (MTV)
  • Sanjay Gupta, MD (CNN)
  • Super Soul Sunday (OWN)
Outstanding Special Class Special Outstanding Talk Show / Entertainment
  • 86th Annual Macy's Thanksgiving Day Parade (NBC)
  • Giada at Home: The Royal Treatment (Food)
  • Guy's Family Reunion (Food)
  • The Ellen DeGeneres Show
  • Live! with Kelly and Michael
  • The Talk (CBS)
  • The View (ABC)
Outstanding Talk Show / Informative Outstanding Lead Actress in a Drama Series
  • The Doctors
  • The Dr. Oz Show
  • Katie (ABC)
  • Susan Flannery for The Bold and the Beautiful
  • Peggy McCay for Days of Our Lives
  • Michelle Stafford for The Young and the Restless
  • Heather Tom for The Bold and the Beautiful Events
Outstanding Lead Actor in a Drama Series Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
  • Peter Bergman for The Young and the Restless
  • Doug Davidson for The Young and the Restless
  • Michael Muhney for The Young and the Restless
  • Jason Thompson for General Hospital
  • Julie Marie Berman for General Hospital
  • Melissa Clare Egan for The Young and the Restless
  • Jessica Collins for The Young and the Restless
  • Katherine Kelly Lang for The Bold and the Beautiful
  • Adrianne Zucker for Days of Our Lives
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series Outstanding Younger Actress in a Drama Series
  • Bradford Anderson for General Hospital
  • Jeff Branson for The Young and the Restless
  • Scott Clifton for The Bold and the Beautiful
  • Billy Miller for The Young and the Restless
  • Kristen Alderson for General Hospital
  • Hunter King for The Young and the Restless
  • Jacqueline Macinnes Wood for The Bold and the Beautiful
  • Lindsey Morgan for General Hospital
Outstanding Younger Actor in a Drama Series Outstanding Game Show Host
  • Max Ehrich for The Young and the Restless
  • Bryton James for The Young and the Restless
  • Chandler Massey for Days of Our Lives
  • Freddie Smith for Days of Our Lives
  • Ben Bailey for Cash Cab (Discovery)
  • Wayne Brady for Let's Make A Deal (CBS)
  • Billy Eichner for Funny Or Die's Billy on the Street (Fuse)
  • Steve Harvey for Family Feud
  • Alex Trebek for Jeopardy!
Outstanding Talk Show Host Outstanding Drama Series Directing
  • Anderson Cooper for Anderson Live
  • Steve Harvey for Steve Harvey
  • Ricki Lake for The Ricki Lake Show
  • Dr. Mehmet Oz for The Dr. Oz Show
  • Rachael Ray for Rachael Ray
  • The Bold and the Beautiful (CBS)
  • Days of Our Lives (NBC)
  • General Hospital (ABC)
  • The Young and the Restless (CBS)

Shows are syndicated unless otherwise noted.

 

>> Bookmark This Site Now! <<

 

 

Bookmark  

 

 

BACK TO THE AMERICAJR ONLINE HOMEPAGE

Copyright © 2013 AmericaJR.com. All Rights Reserved.
Unauthorized duplication or use of Text, Site Template, Graphics and or Site Design is Prohibited by Federal and International laws. See our Notice/Disclaimer.

AMERICAJR NETWORK :: COACH'S CORNER PRO SHOP :: SAND CREEK RECORDS :: LIFE MADE EASY