AMERICAJR NETWORK :: COACH'S CORNER PRO SHOP :: SAND CREEK RECORDS :: LIFE MADE EASY

:: DETROIT, MICHIGAN USA << >> LIVE STOCK TICKER :: MESSAGE BOARDS ::
 
 
 
 
 
 
 
 

COPYRIGHT

© 2014 AmericaJR.com.
All Rights Reserved.

Unauthorized duplication or use of Text, Photos, Videos, Site Template, Graphics and or Site Design is Prohibited by Federal and International laws. See our Notice/Disclaimer and Privacy Policy.
 

AMERICAJR EMAIL

Email Login
Password
New users
sign up!

Detroit's Only FREE E-mail Provider

 

Find a Job
Keywords:
Location:
Job category:
 

SPONSOR

 

 

<< Entertainment >>

Television Award Shows

41st Annual Daytime Emmy Awards

Nominees List

Programming Note: June 22, 2014 on DaytimeEmmys.net

SOURCE: http://www.emmyonline.org/

Outstanding Drama Series Outstanding Children's Animated Program
  • The Bold and the Beautiful (CBS)
  • Days of Our Lives (NBC)
  • One Life to Live (ABC)
  • The Young and the Restless (CBS)
  • Beware the Batman "Secrets" (Cartoon)
  • The Fairly OddParents (Nickelodeon)
  • Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness (Nickelodeon)
  • Monsters vs. Aliens (Nickelodeon)
  • Turbo FAST (Netflix)
Outstanding Children's Series Outstanding Pre-School Animated Program
  • Animal Science
  • Game Changers with Kevin Frazer (CBS)
  • R.L. Stine's The Haunting Hour: The Series (Hub)
  • Sea Rescue
  • Curious George (PBS)
  • Disney Sofia the First (Disney)
  • Peg+Cat (PBS)
  • The Wonder Pets! (Nickelodeon)
Outstanding Culinary Program Outstanding Game Show
  • A Moveable Feast with Fine Cooking (PBS)
  • Beer Geeks
  • Bobby Flay's Barbecue Addiction (Food)
  • Giada At Home (Food)
  • The Mind of a Chef (PBS)
  • My Grandmother's Ravioli (Cooking)
  • The American Bible Challenge (Game Show)
  • The Chase (Game Show)
  • Jeopardy!
  • Let's Make A Deal (CBS)
  • The Price is Right (CBS)
  • Wheel of Fortune
Outstanding Legal/Courtroom Program Outstanding Lifestyle Program
  • Divoce Court
  • Judge Judy
  • Justice For All with Cristina Perez
  • The People's Court
  • America Now
  • Elbow Room (HGTV)
  • Home & Family (Hallmark)
  • Home Made Simple (OWN)
  • This Old House (PBS)
Outstanding Morning Program Outstanding Pre-School Children's Series
  • CBS Sunday Morning (CBS)
  • CBS This Morning (CBS)
  • Good Morning America (ABC)
  • Today Show (NBC)
  • Dino Dan (Nickelodeon)
  • The Fresh Beat Band (Nickelodeon)
  • Sesame Street (PBS)
  • Yo Gabba Gabba! (Nickelodeon)
Outstanding Special Class Animated Program Outstanding Special Class Series
  • Dan Vs. (The HUB)
  • Peter Rabbit (Nickelodeon)
  • Star Wars: The Clone Wars (Cartoon)
  • Transformers Prime Beast Hunters (The HUB)
  • Ask This Old House (PBS)
  • Lucky Dog (CBS)
  • Sanjay Gupta, MD (CNN)
  • Super Soul Sunday (OWN)
Outstanding Special Class Special Outstanding Talk Show / Entertainment
  • A World of Dreams: Voices from the OUT100 (HereTV)
  • Disney Parks Christmas Day Parade (ABC)
  • mun2 News Special: Hecho en America (mun2)
  • The Young and the Restless: Jeanne Cooper Tribute (CBS)
  • The Ellen DeGeneres Show
  • Live! with Kelly and Michael
  • The Talk (CBS)
  • The View (ABC)
Outstanding Talk Show / Informative Outstanding Lead Actress in a Drama Series
  • The Chew (ABC)
  • The Dr. Oz Show
  • Dr. Phil
  • Steve Harvey
  • Eileen Davidson for Days of Our Lives (NBC)
  • Katherine Kelly Lang for The Bold and the Beautiful (CBS)
  • Heather Tom for The Bold and the Beautiful (CBS)
  • Arianne Zucker for Days of Our Lives (NBC)
Outstanding Lead Actor in a Drama Series Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
  • Peter Bergman for The Young and the Restless (CBS)
  • Doug Davidson for The Young and the Restless (CBS)
  • Christian LeBlanc for The Young and the Restless (CBS)
  • Billy Miller for The Young and the Restless (CBS)
  • Jason Thompson for General Hospital (ABC)
  • Melissa Clare Egan for The Young and the Restless (CBS)
  • Jane Elliot for General Hospital (ABC)
  • Amelia Heinle for The Young and the Restless (CBS)
  • Elizabeth Hendrickson for The Young and the Restless (CBS)
  • Kelly Sullivan for General Hospital (ABC)
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series Outstanding Younger Actress in a Drama Series
  • Bradford Anderson for General Hospital (ABC)
  • Steve Burton for The Young and the Restless (CBS)
  • Scott Clifton for The Bold and the Beautiful (CBS)
  • Eric Martsolf for Days of Our Lives (NBC)
  • Dominic Zamprogna for General Hospital (ABC)
  • Kristen Alderson for General Hospital (ABC)
  • Lindsey Godfrey for General Hospital (ABC)
  • Hunter King for The Young and the Restless (CBS)
  • Kim Matula for The Bold and the Beautiful (CBS)
  • Kelley Missal for One Life to Live (TOLN.com)
Outstanding Younger Actor in a Drama Series Outstanding Game Show Host
  • Bryan Craig for General Hospital (ABC)
  • Chad Duell for General Hospital (ABC)
  • Max Ehrich for The Young and the Restless (CBS)
  • Chandler Massey for Days of Our Lives (NBC)
  • Daniel Polo for The Young and the Restless (CBS)
  • Wayne Brady for Let's Make A Deal (CBS)
  • Jeff Foxworthy for The American Bible Challenge (Game)
  • Steve Harvey for Family Feud
  • Todd Newton for Family Game Night (Hub)
Outstanding Talk Show Host Outstanding Drama Series Directing
  • Dr. Mehmet Oz for The Dr. Oz Show
  • Katie Couric for Katie (ABC)
  • Rachael Ray for Rachael Ray
  • Julie Chen, Sara Gilbert, Sharon Osborne, Aisha Tyler and Sheryl Underwood for The Talk (CBS)
  • Whoopi Goldberg, Jenny McCarthy, Sherri Shepherd and Barbara Walters for The View (ABC)
  • The Bold and the Beautiful (CBS)
  • One Life to Live (TOLN.com)
  • The Young and the Restless (CBS)

Shows are syndicated unless otherwise noted.

 

>> Bookmark This Site Now! <<

 

 

Bookmark  

 

 

BACK TO THE AMERICAJR ONLINE HOMEPAGE

Copyright © 2014 AmericaJR.com. All Rights Reserved.
Unauthorized duplication or use of Text, Site Template, Graphics and or Site Design is Prohibited by Federal and International laws. See our Notice/Disclaimer.

AMERICAJR NETWORK :: COACH'S CORNER PRO SHOP :: SAND CREEK RECORDS :: LIFE MADE EASY